ПРВИ САЈАМ МАТЕМАТИКЕ ОДРЖАН У НАШОЈ ШКОЛИ

Дана, 21. маја 2024. године нашу школу је посјетило преко 100 младих математичара из седам основних школа добојске и бањалучке регије. Сајам математике „Математичко путовање“ организован је први пут ове године у нашој школи са циљем да међу ученицима промовише ову науку.

Идејни творци ове активности су наставнице Стана Кујунџић и Жељка Ђукић, које повезује заједничка љубав према математици. Први Сајам математике реализован је уз сагласност Министарства просвјете и културе и Републичког педагошког завода.

Окупљање ученика започело је у 8.00 часова када су нам стигли ученици ЈУ ОШ „Милан Ракић“ Буковица Велика и ЈУ ОШ „Озрен“ Пакленица Доња, а нешто касније су нам се придружили и ученици четири бањалучке основне школе и то ЈУ ОШ „Ђура Јакшић“ , ЈУ ОШ „Јован Цвијић“, ОШ „Никола Тесла“ и ЈУ ОШ „Георги Стојков Раковски“. Сви ученици су у Станаре допутовали возом што им је омогућила компанија Жељезнице РС која је на тај начин подржала реализацију Сајма.

Свечано отварање је почело у 10.00 часова Химном Републике Српске у извођењу нашег хора, а потом се присутнима у име школе-домаћина обратио директор, Александар Ристић. Након директора у име организатора ученицима и наставницима су се обратиле наставнице Стана Кујунџић и Жељка Ђукић зажеливши свима добродошлицу на први Сајам математике. У склопу програма отварања представили су се најмлађи учесници Сајма, ученици другог и трећег разреда ЈУ ОШ „Милан Ракић“ Буковица Велика, затим нам се предивним гласом и пјесмом представила ученица ЈУ ОШ „Ђура Јакшић“ из Бања Луке, Ангелина Рољић и на крају су за све присутне поново пјевале наше чланице школског хора.

Након церемоније отварања услиједио је прави мали празник за математичаре… Рјешавање занимљивих задатака, илустрација задатака, представљање учесника, квизови и игре асоцијација су овај дан посвећен математици учинили занимљивим свима.

Богатство различитих идеја, начина на који се часови математике могу дјеци приближити и учинити интересантнијим представљено је на овом Сајму, а наставници су имали прилику размијенити примјере добре праксе за наставу математике и већ данас започети планирање Сајма за сљедећу годину.

На крају дана чак ни ужасне временске неприлике нису могле покварити дан. Пјесма, игра и дружење су прави начин да лијеп и користан дан учинимо још љепшим. Надамо се да су сви наши данашњи гости из Станара отишли са лијепим успоменама на данашње „Математичко путовање“.

Захваљујемо се наставницама Стани и Жељки које су осмислиле ову цјелодневну активност и радујемо се дружењу сљедеће године.