ОДРЖАН УГЛЕДНИ ЧАС „ЗНАЧАЈ ФИЗИЧКЕ АКТИВНОСТИ И МЕНТАЛНОГ ЗДРАВЉА: У ЗДРАВОМ ТИЈЕЛУ ЗДРАВ ДУХ“

Дана 12. фебруара 2025. године у фискултурној сали ЈУ Основне школе „Десанка Максимовић“ Станари одржан је угледни васпитног рада у одјељењској заједници на којој је реализована наставна јединица:  „Значај физичке активности и менталног здравља: У здравом тијелу здрав дух“. Час су одржале наставнице Драгана Радојчић и Зорица Глишић-Самац, уз учешће гостију који су уједно и родитељи наших ученика: протојереја Ненада Савића и физиотерапеута Драгане Стокић. Поред ученика активни судионици часа били су и родитељи ученика.

Час је започео излагањем наставнице Драгане Радојчић о значају менталног и физичког здравља, гдје је посебно истакнут значај комуникације између родитеља и дјеце као фактора који утиче на ментално здравље, што је поставило темељ за наставак активности у оквиру радионице. Правилна исхрана, физичка активност и квалитетан сан доприносе физичком здрављу, а за ментално здравље су важни позитивна комуникација, подршка ближњих и управљање стресом. Наставница Драгана је посебан нагласак ставила на важност односа између родитеља и дјеце, истичући како квалитетна породична комуникација може значајно утицати на емоционалну стабилност ученика.

Наставница Зорица Глишић-Самац је водила радионицу „Слушам те, чујем те“ у којој су ученици и родитељи учествовали у дискусији и практичним вјежбама. Прије него што су започели активности, представљени су концепти „Језика змије“ и „Језика жирафе“ по методи „Ненасилне комуникације“ Маршала Розенберга.

Ученици и родитељи су кроз практичне вјежбе учили како избјећи сукобе и градити односе засноване на узајамном разумијевању. Радионица је обухватила сценарије из свакодневног живота, у којима су учесници имали задатак да агресивне изјаве преобликују у конструктиван дијалог. Ова вјежба је била изузетно корисна, јер је родитељима и ученицима омогућила да боље разумију једни друге и науче како да ефикасно комуницирају без сукоба.

О значају духовног здравља говорио је протојереј Ненад Савић. Он је ученицима и родитељима приближио концепт духовног благостања, објашњавајући како вјера, захвалност, моралне вриједности и способност праштања могу значајно утицати на психичку стабилност и хармонију у породици.

Посебан нагласак ставио је на значај емпатије и стрпљења у међусобним односима. Такође, говорио је о унутрашњем миру који произилази из живота у складу са духовним вриједностима, те је охрабрио ученике и родитеље да пронађу тренутке за размјену љубазности и међусобну подршку.

У завршном дијелу часа, физиотерапеут Драгана Стокић је одржала практични дио посвећен значају правилног држања тијела. Објаснила је како лоша постура и неправилне сједеће навике могу довести до здравствених проблема, попут болова у леђима и кичми, главобоља и умора.

Ученици и родитељи су заједно извели сет једноставних, али ефикасних вјежби за исправљање држања, јачање мишића леђа и врата, као и превенцију болова узрокованих дугим сједењем. Такође, физиотерапеуткиња је дала практичне савјете о важности редовног кретања, правилном подизању терета и значају физичке активности у свакодневном животу.

Овај дио часа био је посебно важан јер је учесницима показао како мале промјене у свакодневним навикама могу значајно побољшати њихово здравље и опште благостање.

Овакав угледни час је показао колико је сарадња родитеља и наставника важна за правилан развој дјеце. Позитивне повратне информације учесника потврђују да су овакве иницијативе од великог значаја, јер оснажују породичне и школске односе, уче здравим навикама и подстичу емпатичну комуникацију.

Захваљујемо се наставницама Зорици Глишић-Самац и Драгани Радојчић, као и родитељима-сарадницима у васпитно-образовном процесу оцу Ненаду Савићу и госпођи Драгани Стокић на изузетно успјешно реализованом угледном часу јер је успостављен интегрисани приступ физичком, менталном и духовном здрављу. Такође, захваљујемо се и родитељима који су активно учествовали у свим сегментима часа, што је допринијело стварању осећаја заједништва и подршке.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *